Co to jest?

W obecnych czasach świadomy konsument, jak również producent, coraz częściej patrzą na coś więcej niż tylko na markę.
Sięgając po produkt, jak i go tworząc, chcą mieć owszem ładny produkt, ale wreszcie coraz ważniejsze dla nich stają się jakość, oddziaływanie na środowisko i pochodzenie użytych składników.
W ten sam sposób widzi się dziś opakowanie, w którym produkt trafia do sklepu i które pozwala produktowi zachować świeżość oraz ma jak najbardziej funkcję higieniczną.

Konwencjonalne folie plastikowe doskonale nadają się na opakowania, ale są produkowane z surowców petrochemicznych.
Niestety nie są to źródła odnawialne, a przy ich wytworzeniu zużywa się masę energii i następuje duża emisja gazów.
Ma to znaczenie w świetle rosnącej presji wobec właścicieli marek, aby stosowali oni opakowania produkowane z wykorzystaniem zasobów odnawialnych i umożliwiające po ich wykorzystaniu utylizację w zrównoważony sposób, np. poprzez recykling, powtórne wykorzystanie lub kompostowanie.


CZYM RÓŻNIĄ SIĘ MATERIAŁY BIODEGRADOWALNE OD KOMPOSTOWALNYCH?

Materiał biodegradowalny to materiał, który ulega rozkładowi po wystawieniu go na działanie środowiska mikrobiologicznego. Przy czym należy zaznaczyć, że dziś w myśl takiej definicji niestety również część tradycyjnych tworzyw sztucznych możemy określać tym mianem. Ale trzeba zauważyć ważną rzecz, że odpadem wówczas jest mikroplastik.
Materiały opakowaniowe jednak zawsze powinny być określane jako kompostowalne, ponieważ jako takie muszą spełniać surowe wymagania norm takich jak EN13432 i D6400. Są to normy określające zakres i czas biodegradacji oraz elementy wynikowe tego procesu i ich toksyczność. Co oznacza, że wówczas mamy gwarancję, iż po rozkładzie odpadem nie jest mikroplastik tylko biomasa.

CZYM RÓŻNI SIĘ RECYKLING MECHANICZNY OD ORGANICZNEGO?

Recykling mechaniczny, znamy wszyscy w skrócie, to mechaniczne rozdrobnienie materiałów (plastiku, puszek aluminiowych, szkła itp.) do postaci umożliwiającej ich uformowanie w nowy produkt gotowy do użycia. Inaczej, aby wprowadzić w powtórny obieg ten sam surowiec już raz użyty.

Pojawia się niestety tutaj bardzo dużo zagrożeń, jak choćby zawracanie tworzyw sztucznych zabrudzonych Bio odpadem. Taki surowiec, jeśli można, poddaje się kosztownemu myciu, ale niestety, zwykle nie nadaje się do recyklingu i ponownego zawrócenia.
Z kolei recykling organiczny, jako kolejna możliwość Gospodarki Obiegu Zamkniętego to przetwarzanie odpadów biologicznych, takich jak resztki żywności, odpady ogrodowe i kompostowalne opakowania, poprzez ich kompostowanie lub procesy beztlenowe, aby stworzyć biogaz i/lub wzbogacający glebę kompost.

W przypadku naszych folii – idealne rozwiązanie.

Tak naprawdę spectrum zastosowań jest przeogromne:
  • pakowanie suchych wędlin
  • pakowanie suszonych roślin
  • owijanie wyrobów mięsnych oraz serów nawet topionych podczas wędzenia.
  • pakowanie herbat, owijanie kartoników. Kopertki do herbat ekspresowych, woreczki do herbat liściastych nawet aromatyzowanych.
  • pakowanie artykułów higienicznych
  • pakowanie makaronów
  • pakowanie karm dla psów
  • pakowanie całych linii produktów BIO ekologicznych, naturalnych nie w plastik a w najbardziej przyjazne środowisku opakowania.
  • pakowanie czekolad i batonów
  • produkcja etykiet samoprzylepnych kompostowalnych
  • pakowanie kaw
  • pakowanie chipsów
  • okienka w kartonach, pudełkach i torebkach papierowych do pieczywa , bagietek, przekąsek na wynos.
  • worki na śmieci, kuchenne, ogrodowe
  • i wiele, wiele innych możliwości….

„Stwórca chciał, aby człowiek korzystał
z przyrody jako rozumny i szlachetny pan i stróż,
a nie jako bezwzględny eksplorator”



Jan Paweł II

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =