Kilka słów o Dyrektywie „przyjemnej „ formie 😊


Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane - wynika z rezolucji przyjętej 10 października przez komisję ochrony środowiska PE.


  • Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów morskich to tworzywa sztuczne.
  • Ze względu na powolny rozkład tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach w UE i na całym świecie.
  • Plastikowe pozostałości są znajdowane w organizmach zwierząt - m.in. żółwi, fok, wielorybów, ptaków, ryb i skorupiaków - a zatem, jak informuje Komisja, są też częścią łańcucha pokarmowego człowieka.

Projekt rezolucji został przyjęty przy 51 głosach za, 10 przeciw i 3 wstrzymujących się. Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych również plastikowe lekkie torby, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów.

Wykorzystanie części innych produktów, dla których nie istnieje alternatywa, będzie musiało zostać ograniczone przez państwa członkowskie do 2025 r. Obejmuje to m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody.

Państwa członkowskie mają opracować też krajowe plany, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak zachęcić do stosowania produktów wielokrotnego użytku oraz tych, które mogą być poddane recyklingowi.

Posłowie poparli także ograniczenia dla odpadów z wyrobów tytoniowych, w szczególności filtrów papierosowych zawierających plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r.


"W sytuacji,
gdy w niedawno przynosiliśmy
do domu rybę w reklamówce,
teraz reklamówkę w rybie,
musimy działać szybko"


– powiedział europejski komisarz Karmenu Vella. I zadziałali: Dlatego za dwa lata z Europy znikną plastikowe patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki i jednorazowe mieszadełka. A to dopiero początek walki o niejedzenie plastiku.



Europejscy prawodawcy osiągnęli porozumienie w sprawie zakazu używania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Będzie to jeszcze musiało zostać potwierdzone przez państwa członkowskie i parlament Unii. Celem jest uczynienie UE światowym liderem w zakresie stosowania alternatywnych produktów, które pozwolą uniknąć zanieczyszczania morza.


Dlaczego tak musimy walczyć z plastikiem?


W maju Komisja Europejska zaproponowała ogólnoeuropejskie przepisy mające na celu wyeliminowanie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, dla których łatwo dostępne są alternatywne tworzywa sztuczne. Zaproponowano również środki mające na celu ograniczenie stosowania takich rzeczy, jak plastikowe pojemniki na żywność na wynos.

Komisja argumentowała wówczas, że 80 procent odpadów morskich to tworzywa sztuczne. Stwierdzono także, że tylko niespełna jedna trzecia tego typu odpadów jest zbierana i poddawana recyklingowi. Większość pozostałych odpadów trafia do mórz i oceanów.

Tworzywa sztuczne stanowią szczególny problem dla oceanów na świecie. Ślady plastiku można znaleźć w gatunkach takich jak wieloryby, żółwie i ptaki, a także owoce morza, które trafiają do ludzkiego łańcucha pokarmowego. I bez problemu można je wykryć w ludzkich przewodach pokarmowych i kale.

Załączniki

„Stwórca chciał, aby człowiek korzystał
z przyrody jako rozumny i szlachetny pan i stróż,
a nie jako bezwzględny eksplorator”



Jan Paweł II

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =